Pompă de căldură și panouri: câți kW îți trebuie
Cât din consumul pompei de căldură acoperă panourile? Calcul lunar cu PVGIS pentru București, Cluj și Brașov, cu exemplu complet și puterea de cerut.
Imagine ilustrativă generată cu AI
A început sezonul de încălzire, iar pompa de căldură lucrează cel mai mult exact când panourile produc cel mai puțin. De aceea întrebarea „câți kW” are două răspunsuri: unul pe an și unul pe lună. Cu cifre PVGIS pentru trei orașe le poți calcula pe amândouă.
Pe scurt
Pe an, un sistem de câțiva kWp poate produce cât consumă pompa sau mai mult, dar în decembrie și ianuarie acoperă doar o parte din consumul ei. În exemplul de mai jos (București, pompă care consumă 3.429 kWh pe an), 5 kWp produc de 1,9 ori consumul anual al pompei, dar numai 36-39% din consumul ei din ianuarie și decembrie. Cât ceri depinde de izolația casei, de pompă (SCOP) și de felul în care furnizorul îți decontează surplusul de vară.
Metoda, în patru pași
-
Consumul anual al pompei. Fie din facturi (diferența dintre iarnă și vară, dacă pompa e singura încălzire electrică), fie din calcul: E = Q / SCOP, unde Q e necesarul anual de căldură al casei, iar SCOP e raportul dintre necesarul anual de căldură de referință și consumul anual de energie al pompei, așa cum îl definește Regulamentul (UE) nr. 813/2013, anexa III. SCOP din fișa pompei e valabil pentru condiții de referință; casa ta poate consuma altfel.
-
Cum se împarte pe luni. Ca ipoteză de lucru, pompa consumă proporțional cu gradele-zile de încălzire. Am folosit definiția Eurostat (HDD = 18 °C minus temperatura medie zilnică, în zilele cu media de cel mult 15 °C), aplicată anului meteorologic tipic din PVGIS.
-
Producția lunară a unui kWp. Calculată în PVGIS pe 16 octombrie 2026: versiunea 5.3, baza de radiație PVGIS-SARAH3 (2005-2023), siliciu cristalin, montaj liber (free-standing), pierderi de sistem 14%, înclinare 35°, azimut 0° (sud). Puncte: București 44,43 N 26,10 E, Cluj-Napoca 46,77 N 23,62 E, Brașov 45,64 N 25,59 E. Un acoperiș orientat altfel produce mai puțin; refaci calculul după tutorialul PVGIS.
-
Compari lună cu lună, apoi pe an.
Exemplu complet: București
Ipoteze de lucru, nu medii: casă de 120 m² cu necesar de căldură de 12.000 kWh pe an (100 kWh/m²), SCOP 3,5, deci 12.000 / 3,5 = 3.429 kWh electrici pe an pentru pompă. Restul casei consumă 3.500 kWh pe an. Sistemul: 5 kWp, producție anuală 5 × 1.297 = 6.487 kWh.
| Luna | Pondere din consumul pompei | Consum pompă (kWh) | Producție 5 kWp (kWh) | Producția lunii față de consumul pompei |
|---|---|---|---|---|
| Octombrie | 6,1% | 207 | 510 | 246% |
| Noiembrie | 11,5% | 393 | 316 | 80% |
| Decembrie | 19,8% | 679 | 264 | 39% |
| Ianuarie | 23,1% | 792 | 287 | 36% |
| Februarie | 17,9% | 614 | 378 | 62% |
| Martie | 12,8% | 437 | 572 | 131% |
| Aprilie | 5,5% | 188 | 641 | 341% |
| Mai-septembrie | 3,5% | 118 | 3.517 | de circa 30 de ori |
| An | 100% | 3.429 | 6.487 | 189% |
Procentele din ultima coloană raportează tot ce produce sistemul la consumul pompei, fără restul casei, deci sunt un maxim. Dacă luminile și aparatele consumă și ele, partea reală a pompei e mai mică.
Pentru bilanț anual doar pe pompă ajung 3.429 / 1.297 = 2,6 kWp; pentru toată casa, (3.429 + 3.500) / 1.297 = 5,3 kWp. Un sistem de 2,6 kWp acoperă însă, în decembrie-ianuarie, în jur de 20% din pompă, oricât de mare ar fi casa, fiindcă procentul depinde doar de forma curbelor lunare.
Cele trei orașe, pe aceeași regulă
Sistem dimensionat să producă pe an cât consumă pompa:
| Oraș | Producție anuală (kWh/kWp) | Decembrie-februarie: din producția anuală | Decembrie-februarie: din consumul pompei | Consumul pompei acoperit în decembrie-februarie |
|---|---|---|---|---|
| București | 1.297 | 14,3% | 60,8% | 24% |
| Cluj-Napoca | 1.216 | 13,1% | 47,4% | 28% |
| Brașov | 1.089 | 14,3% | 46,6% | 31% |
Gradele-zile pe an (an tipic): București 2.381, Cluj-Napoca 3.422, Brașov 3.623. La Brașov ai nevoie de mai mulți kWp pentru aceeași energie (0,92 kWp la fiecare 1.000 kWh, față de 0,77 la București), dar iarna iese puțin mai bine acoperită, pentru că o parte mai mare din consumul pompei cade în luni mai însorite, toamna și primăvara.
Ce schimbă izolația și pompa
| Caz | Necesar de căldură | SCOP | Consum pompă | kWp pentru bilanț anual (București) |
|---|---|---|---|---|
| Casă bine izolată, pompă performantă | 6.000 kWh | 4,5 | 1.333 kWh | 1,0 |
| Exemplul de mai sus | 12.000 kWh | 3,5 | 3.429 kWh | 2,6 |
| Casă veche, agent termic cald | 20.000 kWh | 3,0 | 6.667 kWh | 5,1 |
Valorile sunt ipoteze pentru comparație. Ia SCOP din fișa pompei pentru temperatura agentului termic pe care îl folosești. Variația de la un an la altul contează: în PVGIS, abaterea standard a producției din ianuarie la București e de 18 kWh la o medie de 57 kWh pe kWp, adică aproape o treime.
Ce înseamnă pe factură
Legea 160/2026 a înlocuit orizontul de 24 de luni cu compensarea pe perioada de facturare, până la 200 kW pe loc de consum. Consumul din rețea, producția până la nivelul consumului și surplusul se evaluează la prețul energiei active din contract, fără taxe și tarife (detalii în compensarea cantitativă și în ce s-a schimbat prin lege).
În exemplu, casa consumă în ianuarie circa 1.084 kWh (792 pompa, 292 restul), iar 5 kWp produc 287, deci circa 800 kWh vin din rețea. În iulie sistemul produce 756 kWh față de 292 consumați, adică un surplus de 464 kWh. Din formularea legii (compensare pe perioada de facturare) rezultă că surplusul din iulie nu se mai scade kWh cu kWh din consumul din ianuarie. Cum apare valoarea lui pe factură depinde de metodologia ANRE și de contractul cu furnizorul; la 23 octombrie 2026 nu am găsit un ordin publicat care să fi actualizat metodologia din Ordinul 15/2022.
Ce faci practic
- Pornești de la consumul anual real: calculul consumului anual arată de unde iei kWh de pe factură. Dacă pompa nu e montată încă, cere instalatorului consumul electric estimat, cu ipotezele scrise.
- Ceri o simulare lunară, cu orientarea reală a acoperișului și cu consumul pompei pe luni, nu doar o cifră anuală. O primă estimare a producției îți dă calculatorul de producție.
- Alegi puterea pe bilanț anual, nu pe iarnă: ca pompa să fie acoperită 100% în decembrie și ianuarie ar fi nevoie, în exemplul nostru, de 12-14 kWp, iar vara producția ar depăși mult consumul. Puterea aprobată se stabilește prin avizul tehnic de racordare al operatorului.
- Muți consumul pompei spre orele de zi, unde se poate (programare, apă caldă menajeră). Metodele sunt în autoconsumul fotovoltaic.
- Conectarea pompei și orice lucrare în tablou le face doar un electrician autorizat ANRE.
Bateria și Casa Verde Baterii
O baterie mută producția de la prânz spre seară, dar nu adaugă energie, iar iarna producția rămâne mică (tabelul de mai sus). Ghidul cere capacitate de minimum 10 kWh și încărcare automată din surplus (art. 16 alin. (1) lit. b) și g)). La 23 octombrie 2026, AFM nu anunțase încă data sesiunii de înscriere. Calculul sistemului cu baterie e în articolul despre dimensionarea cu baterie.
Ce rămâne de verificat
- Cifrele de casă (12.000 kWh, SCOP 3,5, 3.500 kWh) sunt exemple. Apa caldă făcută de pompă adaugă, de regulă, un consum aproape constant pe tot anul.
- Gradele-zile vin dintr-un an tipic sintetic: o lună poate ieși în afara tiparului (la Cluj, martie are mai multe grade-zile decât februarie).
- Calculatorul PVGIS nu modelează zăpada separat; manualul o menționează, uneori, doar printre pierderile de sistem de 14%. Cifrele din decembrie-ianuarie sunt de tratat ca incerte.
- Bilanțul lunar nu spune când consumă pompa în cursul zilei; simultaneitatea orară depinde de casă și de reglajul pompei.
- Metodologia de decontare a surplusului rămâne de confirmat la furnizor.
Articole pe aceeași temă

Cum îți calculezi consumul anual înainte de panouri
Pasul zero al dimensionării: unde găsești kWh pe factură, de ce contează media pe 12 luni și cum transformi consumul anual în kWp necesari.

Câte panouri fotovoltaice pentru o casă: tabel pe mp
Câte panouri fotovoltaice îți trebuie pentru o casă de 50, 70, 120, 150 sau 200 mp: tabel cu consum tipic, kWp recomandat și ipotezele de calcul.

Extinderea unui sistem fotovoltaic existent
Cum extinzi un sistem fotovoltaic de la 3-4 la 6-8 kWp: verificări tehnice, limite ATR, compatibilitate invertor și ce trebuie actualizat înainte de a adăuga panouri.
Gata să aplici Casa Verde 2026 cu ajutorul nostru?
Echipa noastră preia dosarul tău de la A la Z: acte, depunere AFM, alegerea firmei de montaj, urmărirea instalării. Consultanța inițială e gratuită.
Garanția noastră: plata se face doar după depunerea cu succes a dosarului, fără avansuri. Dacă dosarul e respins pentru o eroare de pregătire a noastră, îți returnăm integral suma plătită.